TEGA athletes compete in Amarillo tournament

Athletes from TEGA gymnastics competed in the Sweet Home Amarillo competitive gymnastics meet on Sept. 17.

The gym had 10 first place medals in Level 4 and 5 competitions and 17 blue ribbon winners in Level 2 and 3.

Addison Shields finished with a first place medal in the beam event of the Level 5 Jr. B Division, while Sarah Tackitt finished first in the vault and beam for the Jr. C Division.

Kalea Flores finished first in vault, beam and AA for the Level 4 Jr. A Division, Holly Burtha finished first in bars and beam and Bailee Broadus finished first in floor.

Taylor English placed first in beam in the Level 4 Jr. B Division.

Results
Junior Olympic Level 5 competitors
Jr. B Division

Addison Shields – Vault 8.75, 4th, Bars 9.5 1st, Beam 9.15 2nd, Floor 9.3, 2nd, AA 36.7, 2nd.

Jr. C Division
Sarah Tackitt – Vault 9.35, 1st, Bars 9.05, 2nd, Beam 9.5, 1st, Floor 9.3, 2nd, AA 37.2, 2nd

Kinly Wischkaemper – Vault 8.525, 6th, Bars 8.25, 5th, Beam 9.35, 3rd, Floor 9.15, 4th, AA 35.275, 4th

Sr. A Division
Ana Garcia – Vault 8.55, 5th, Bars 8.15, 5th, Beam 8.15, 6th, Floor 9.05, 3rd, AA 33.9, 4th

Yukhari Servance – Vault 8.825, 3rd, Bars 8.1, 6th, Beam 7.75, 7th, Floor 8.6, 5th, AA 33.275, 5th

Junior Olympic Level 4 competitors
Jr. A Division
Kalea Flores – Vault 9.50, 1st, Bars 9.150, 1st tie, Beam 8.7, 2nd, Floor 9.350, 3rd, AA 36.7, 1st

Holly Burtha – Vault 9.45, 2nd, Bars 9.15, 1st tie, Beam 8.95, 1st, Floor 8.9, 5th, AA 36.45, 2nd

Bailee Broadus – Vault 9.3 3rd, Bars 8.6 5th, Beam 8.55, 3rd, Floor 9.675, 1st, AA 36.125, 3rd

Jr. B Division
Jilayne Headrick – Vault 9.0, 5th, Bars 9.05, 2nd, Beam 9.25, 2nd, Floor 9.25, 2nd, AA 36.55, 3rd

Taylor English – Vault 9.3, 3rd, Bars 8.750, 3rd, Beam 9.350, 1st, Floor 9.0, 5th, AA 36.4, 4th

Jr. C Division
Paityn Johnston – Vault 9.0, 5th, Bars 8.25, 4th, Beam 8.0, 6th, Floor 9.15, 3rd, AA 34.4, 5th

Sr. B Division

Tess Headrick – Vault 9.0, 4th, Bars 9.1, 3rd, Beam 8.45, 4th, Floor 9.0, 5th, AA 35.55, 4th

Level 3 Blue Ribbon winners:
Elise Headrick, Alli Williams, Shelby Lively, Haylee Jones, Nora Lyons, Victoria Altenberg, Zoe Lynch, Aubree Wilson, Connie Liu, Camille Webb, Courtney Conner

Level 2 Blue Ribbon winners:
Sierra Velarde, Celine DuPont, Erika Gustafson, Lauren Shiver, Chloe Kate Dannevik, Alani Flores

You must be logged in to post a comment.